11.07.2020 - Emlak magazin, emlak haberleri, konut projeleri, Emlak, Gayrimenkul

Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır?

Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır?

Konutlarımız, bizi her türlü doğa olayı ve tehlikelere karşı koruyan özel mekânlarımızdır. Peki evlerimiz gerçekten, herhangi bir depreme karşı da bizi koruyabilecek mi? En güvenilir yer dediğimiz evlerimiz, gerçekten de emniyetli mi?

17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük depremin ardından, ülkemizin depreme dayanıklı evler konusunda, ne kadar başarısız bir ülke olduğunu maalesef ki kötü bir tecrübeyle yaşamış olduk. En dayanıklı görünen evler bile, harabeye döndü ve birçok insanımız hayatını kaybetti. Yaşanan bu kötü olaydan sonra, ülkemiz bu konularda daha tedbirli yaklaşmaya başladı ve deprem konusunda hem vatandaşlarımız hem de inşaat sektörü bu alanda bilgilendirilmeye başlandı.

Binanın Sağlamlık Testi Nerede Yapılır?

Şuanda oturduğunuz binanın sağlamlık derecesini nasıl tespit edebilirsiniz? Öncelikle binanızın sağlamlık testini öğrenmek için, ilk yapmanız gereken, Yapı ve Bina Laboratuvar merkezine başvurmak olacaktır. Deprem araştırma uzmanları tarafından, binanızdan alınacak bir numune ile orada bulunan deprem dayanıklılık testi ölçer cihazlarına yerleştirilerek, test işlemi gerçekleştiriliyor. Bu cihaz sayesinde, binadan alınan numune ile şiddetli bir sarsıntıya karşı evinizin ne kadar dayanıklı olup olmadığı ölçülmüş oluyor. Şayet evinizden alınan numunenin sağlamlık oranının düşük olduğu tespit edilir ise, derhal binanızın boşaltılmasına dair bir karar çıkartılıyor.

Gördüğümüz üzere, sağlamlığını bilmediğimiz bir gayrimenkulde oturmak hiç de güvenilir değil. Küçük bir sarsıntıda enkaz altında kalıp kalamayacağımızı kesinlikle bilemeyiz ve bu durum kendimiz ve ailemiz adını çok büyük bir tehlike arz etmektedir.

Binanın Dayanıklılık Testi Ücreti Ne Kadar?

Evinizin sağlamlık açısından güvenli olup olmadığını bilmenizin ne kadar önemli olduğunu vurguladık. Peki, bu işlemi yaptırmak için ne kadar ücret ödememiz gerekiyor?

Depreme dayanıklılık testini yaptırmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret maliyeti, daire başı yaklaşık 300 – 400 TL civarında ve işlemi yaptırdıktan hemen hemen on gün içinde testin sonucu elinize ulaşıyor. Bir kısım vatandaşımız fiyatları pahalı bularak, sağlamlık testini yapmayı erteliyor. Bu konu ile alakalı olarak, emlak danışmanlarının da bu hususta titiz davranarak, sağlamlığı kesin olan evleri satışa sunmalarını öneriyoruz.

Sizlere tavsiyemiz, en yakın zamanda mutlaka binanız için bir sağlamlık testi yaptırmanız yönünde olacaktır. Çünkü insan hayatının değeri, para ile ölçülemeyecek kadar değerli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. Bu habere ilk yorumu sen yapabilirsin.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
BU YAZIYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ