11.07.2020 - Emlak magazin, emlak haberleri, konut projeleri, Emlak, Gayrimenkul

Emlak Vergisi 2020 Ne Zaman Ödenecek?

Emlak Vergisi 2020 Ne Zaman Ödenecek?

Gayrimenkul vatandaşları tarafından düzenli olarak ödenen emlak vergisi ödemeleri önümüzdeki ay Mart’ta başlıyor. Peki emlak vergisini ödemek olan bireyler kimdir? Hangi bireyler emlak vergisi ödemekten muaf? Bu soruların cevaplarını bilmek istiyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Emlak Vergisi Kanunu tarafından belirlenmiş olan emlak vergisi, her yıl düzenli olarak iki eşit ödeme imkanı sayesinde yapılıyor. 2019 yılına ait ikinci taksit ödemeleri en son Kasım ayının sonunda gerçekleşerek tamamlandı. Şimdi ise 2020 yılına döndüğümüzde emlak vergisinin ne zaman ödeneceği merak konusu. 2020 yılına ait emlak vergisi taksit ödeme tarihleri, vergi mükellefleri ve gayrimenkul vatandaşlar tarafından bekleniyor.

Emlak Vergisi 2020 Ne Zaman?

2020 yılına ait emlak vergisi ödemeleri; ilk taksit ödenmesi Mart ve Mayıs ayları arasındaki zaman diliminde gerçekleşiyor. Emlak vergisi ödeme tarihi 1 Mart’ta başlarken, 31 Mayıs’ta son buluyor. Emlak vergisinin ikinci taksit ödeme tarihi ise Kasım ayı olarak belirlenmiştir.

Emlak Vergisi Ne Kadar?

Büyükşehir Belediyeleri’nde;

  • Binalarda Binde 2 ile Binde 4
  • Meskenlerde Binde 1 ile Binde 2
  • Arazilerde Binde 1 ile Binde 2
  • Arsalarda Binde 3 ile Binde 6 olarak emlak vergisi belirlenmiştir.

Emlak Vergisi Ödememe Cezası Ne Kadar?

Emlak vergisi ödeme tarihlerinden yukarıda bahsetmiştik. Eğer emlak vergisi belirlenen tarih aralıklarında ödenmez ise, her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı yapılarak, vergi mükellefleri ödemeye tabii tutuluyor.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkul sahibi bireylerin ödemek zorunda olduğu emlak vergisinin hesaplanmasında 2 temel değişken yer alıyor. Değişkenlerden ilki; Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından birlikte açıklanan bina için metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, İkincisi ise; belediyelerde kurulacak taktir komisyonlar tarafından belirlenecek asgari ölçüde arsa metre kare birim değeri ve binanın yüz ölçümü olarak değişkenler arasında yer alıyor.

Bu yüzdendir ki, bina metrekare normal inşaat maliyet bedeli merkezi olarak açıklandığından, maliyet bedeli değeri belediyeden belediyeye göre değişkenlik gösteriyor.

Belediye’nin yetkili kurumları tarafından açıklanacak asgari düzeyde arsa metre kare birim değeri ise; belediyeden belediyeye farklılık göstereceği gibi, belediye içerisinde yer alan sokak ve caddelere göre de değişiklik göstermektedir.

Ayrıca emlağın metrekare ölçüsü artıkça vergi değeri de artıyor. Doğru orantılı olan bu kavramlar emlak vergisi ödeyen bireyler için oldukça önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. Bu habere ilk yorumu sen yapabilirsin.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
BU YAZIYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ